WP Ważny temat Sponsor wydania
WP Ważny temat Sponsor wydania logo bosch

W ciągu życia spędzamy w samochodzie ponad 4 lata! Zadbaj o jakość powietrza wewnątrz

Sponsor wydania logo bosch
Dla wielu z nas samochód jest drugim domem. Jako kierowcy, ale i pasażerowie, spędzamy w nim sporą część życia. Rzadko jednak zastanawiamy się, jak wpływa to na nasze zdrowie i samopoczucie. Jeśli już, zazwyczaj skupiamy się na braku ruchu i długotrwałej pozycji siedzącej. Zapominamy jednak o innym ważnym aspekcie, jakim jest jakość powietrza w kabinie.

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez markę Citroën i CSA Research, jako Europejczycy spędzamy w aucie średnio ponad 4 lata swojego życia, w tym blisko dwa lata z rodziną i przyjaciółmi. To zaskakująco dużo czasu, w trakcie którego przebywamy w pozornie zamkniętej, bezpiecznej przestrzeni, nie zdając sobie sprawy z niewidzialnych zagrożeń, które wpływają na nasze zdrowie.

Problem, który dotyczy każdego

Użytkując pojazdy w zatłoczonym mieście, stojąc w korkach i podróżując w gęstym ruchu, narażamy się na intensywny kontakt z zanieczyszczeniami powietrza. Nie tylko w bezpośredniej postaci spalin wydobywających się z innych pojazdów, ale i wszechobecnego smogu. Cząsteczki zanieczyszczonego powietrza już same w sobie stanowią zagrożenie dla zdrowia, ale najbardziej toksyczną formę przyjmują w połączeniu z alergenami.

Zgodnie z danymi Instytutu Ochrony Zdrowia, już 40 proc. Polaków choruje na różnego rodzaju alergie. W przypadku dzieci z dużych miast wskaźnik ten jest jeszcze wyższy, sięgając blisko 70 proc. (źródło: Polskie Towarzystwo Alergologiczne). Zanieczyszczenia powietrza są wyjątkowo szkodliwe także dla astmatyków, którzy stanowią ponad 1/10 polskiego społeczeństwa. To niebezpieczna przypadłość, która ze wszystkich chorób alergicznych jest najczęstszą przyczyną absencji chorobowej, hospitalizacji i zgonów.

Zanieczyszczenia powietrza są jednym z powodów powstawania astmy i jednocześnie poważnym zagrożeniem dla chorych. Szkodzą jednak każdemu bez wyjątku. Warto więc dbać o czystość powietrza wszędzie tam, gdzie to możliwe. Także w aucie, w trosce o zdrowie swoje i swoich pasażerów.

Zapominamy o podstawach

W większości współczesnych aut producenci zadbali o to, by do kabin docierało czyste i zdrowe powietrze. Mowa o filtrach kabinowych, które zazwyczaj stanowią podstawowy element wyposażenia. Niestety jest to element często zaniedbywany przez kierowców. Do prawidłowego działania wymaga regularnej wymiany. Niestety pamięta o tym mniej niż połowa. W 2022 roku zaledwie 46,3 proc. użytkowników wymieniło filtr kabinowy (źródło: MotoData, Badanie użytkowników B2C, Aftermarket 2022). Jeśli również jesteście w tej grupie, powinniście zmienić swoje nawyki. Tym bardziej, że wymiana filtra kabinowego nie jest trudna, ani kosztowna. Pytanie tylko, jaki filtr wybrać?

Filtr filtrowi nierówny

Każdy filtr będzie lepszy niż brak filtra, lecz wydając swoje pieniądze w trosce o zdrowie warto mieć pewność, że dokonaliśmy najlepszego wyboru. Najtańsze filtry zatrzymają większe cząsteczki i część alergenów – droższe, węglowe, dodatkowo zniwelują przykre zapachy. Osoby wrażliwe na jakość powietrza, a w szczególności astmatycy i alergicy powinni jednak sięgnąć po profesjonalne produkty, zapewniające maksymalną ochronę.

Przykładem są filtry Bosch z serii FILTER+, które radzą sobie nie tylko z większymi zanieczyszczeniami, ale i mikrocząsteczkami pyłu zawieszonego PM 2.5, mającymi zaledwie 2,5 mikrometra średnicy. Ponadto neutralizują bakterie, wirusy i zapobiegają pojawianiu się pleśni w układzie wentylacji.

Dbanie o filtr to zdrowy nawyk

Trójwarstwowa konstrukcja filtra składająca się z warstwy antybakteryjnej o działaniu antyalergicznym, warstwy węgla aktywnego i warstwy ultradrobnych włókien zapewnia nie tylko skuteczną filtrację, ale i wysoką trwałość. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy bagatelizować jego regularną wymianę. Dla zdrowia i komfortu warto wymieniać filtr raz w roku lub co 15 tys. km.

Regularna dbałość o ten element pozwoli nam cieszyć się czystym powietrzem i bezproblemową eksploatacją w postaci przykrych niespodzianek, takich jak parujące szyby, niemiły zapach czy obniżona skuteczność działania układu klimatyzacji. I co najważniejsze – wspomniana regularność przyniesie wymierne korzyści dla naszego zdrowia.