WP Ważny temat Sponsor wydania
WP Ważny temat Sponsor wydania logo bosch

Powietrze w twoim samochodzie może być gorsze niż na zewnątrz! Tak temu zaradzisz...

Sponsor wydania logo bosch
Zanieczyszczenie powietrza to zagrożenie, które wciąż jest przez z nas bagatelizowane. Szczególnie w aucie zapominamy, że na pokładzie znajdują się elementy, które mają nas przed nim uchronić. Tymczasem według badań przeciętny Europejczyk spędza w samochodzie podczas swojego życia ponad 4 lata! Dlatego nie należy zapominać o konieczności wymiany filtra kabinowego. W przeciwnym razie możemy doprowadzić do sytuacji, w której powietrze na zewnątrz będzie czystsze, niż w środku pojazdu.

Zawieszone w powietrzu drobinki nie są wyłącznie związane ze smogiem, który najczęściej towarzyszy nam zimą, ale także z pyleniem roślin wiosną oraz latem. Prof. Bolesław Samoliński podkreślał w 2018 r., przy okazji rządowej kampanii edukacyjnej z zakresu chorób alergicznych i astmy, że alergia nie jest tylko niegroźną chorobą, która ogranicza się do kataru czy kichania.

Z alergią nie ma żartów

Alergia może odpowiadać nawet za zawały, a jeśli osoba choruje na astmę, powstaje ryzyko zachorowania na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, która jest czwartą najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce. Samej astmie także sprzyja zanieczyszczenie powietrza, a jej odmiana oskrzelowa ma najczęściej właśnie podłoże alergiczne.

Z kolei według Europejskiej Agencji Środowiskowej (EEA) tylko w 2019 r. w Unii Europejskiej z powodu narażenia na zanieczyszczenie pyłem zawieszonym przedwcześnie zmarło 307 tys. osób. W samej Polsce co roku z tego powodu umiera ok. 45 tys. osób.

Recepta na czyste powietrze w samochodzie

Wszelkie zanieczyszczenia to spore wyzwanie dla filtrów kabinowych (zwanych także przeciwpyłkowymi). Ich zadaniem jest dbać o odpowiednią jakość krążącego w obiegu wentylacyjnym powietrza i wyłapywanie nieczystości, w zależności od rodzaju filtra. Nie dbając o jego odpowiedni stan i lekceważąc regularną wymianę, możemy doprowadzić do sytuacji, w której powietrze w naszym aucie będzie gorsze, niż na zewnątrz. W jaki sposób?

Zanieczyszczony filtr, zamiast ochraniać nas przed szkodliwymi drobinkami, będzie sprzyjał gromadzeniu się wilgoci, czy rozwojowi bakterii i pleśni w układzie wentylacji. Obok przepuszczanych szkodliwych związków, mogą one negatywnie wpływać na nasze zdrowie. Co więcej, zatkany filtr osłabi także wydajność klimatyzacji i doprowadzi do powstawania nieprzyjemnych zapachów w kabinie. Jeśli zauważymy podobne objawy w naszym pojeździe, powinniśmy zacząć właśnie od wymiany filtra kabinowego. Szeroką ofertą renomowanych produktów może pochwalić się Bosch.

Jak często powinniśmy wymieniać filtr? Bosch rekomenduje wymianę co 15 tys. km lub raz w roku. Najlepiej połączyć to z przeglądem całego układu klimatyzacji. Wymiana filtra kabinowego należy w większości przypadków do prostych prac serwisowych. Dostęp do części we wnętrzu auta jest zazwyczaj łatwy i nie wymaga użycia specjalistycznych narzędzi, a wielu przypadkach wymiany można dokonać samodzielnie.

Zaawansowane rozwiązania zapewnią ci bezpieczeństwo

Należy pamiętać, że filtr filtrowi nie jest równy. Tylko wybór odpowiedniego produktu pozwoli zadbać o bezpieczeństwo oraz zdrowie nasze i naszych bliskich. O ile podstawowe rodzaje pozwolą wyeliminować część pyłków i alergeny, tak mogą nie poradzić sobie już z nieprzyjemnym zapachem. W takiej sytuacji lepiej postawić na filtr z wkładem węglowym. Żeby jednak kompleksowo poradzić sobie z zanieczyszczeniami, najlepiej wymienić filtr kabinowy na Bosch FILTER+.

Pozwoli on nie tylko zatrzymać alergeny i pozbyć się nieprzyjemnego zapachu, ale dodatkowo zneutralizuje bakterie, a także zatrzyma do 98 proc. cząstek PM2.5, które wchodzą w skład smogu. Są one szczególnie niebezpieczne, ponieważ ich średnica jest aż 24 razy mniejsza niż średnica ludzkiego włosa, przez co z łatwością przenikają one przez płuca do krwi.

Filtry Bosch z serii FILTER+ dodatkowo przeciwdziałają wirusom i zatrzymują rozwój pleśni. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu trzech warstw – antybakteryjnej, z węglem aktywnym i wykonanej z ultradrobnych mikrowłókien. Pierwsza przeciwdziała bakteriom, wirusom, pleśni i alergenom, druga neutralizuje szkodliwe gazy i nieprzyjemne zapachy, zaś trzecia filtruje powietrze z drobnych cząstek pyłu. Dzięki temu możesz mieć pewność, że w aucie panują najlepsze możliwe warunki dla Ciebie i twoich bliskich.