WP Ważny temat Sponsor wydania
WP Ważny temat Sponsor wydania logo bosch

Dlaczego jakość powietrza w aucie jest tak ważna?

Sponsor wydania logo bosch
Każdy oddech ma znaczenie, a tymczasem niewiele o nim myślimy. Może dlatego, że pewnych zagrożeń – smogu, alergenów, wirusów i bakterii – nie widzimy. To jednak wcale nie oznacza, że ich nie ma. Czy możemy się przed nimi uchronić?

Powietrze to żywioł, dzięki któremu w przyrodzie zachodzi wiele procesów biologicznych, chemicznych oraz zjawisk fizycznych. Jest niezbędne do życia roślinom, zwierzętom i ludziom. Ma też bardzo duży wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Nic zatem dziwnego, że tak dużą wagę przywiązuje się do jego jakości.

Na tym polu jednak wiele jest do zrobienia. Ustanowione już regulacje na rzecz zmniejszenia emisji zanieczyszczeń do atmosfery na szczeblu europejskim to nadal za mało.

Jak smog wpływa na nasze zdrowie?

W Polsce regularnie notuje się przekroczenie norm stężenia pyłu PM10 oraz PM2,5, które pochodzą głównie z procesów spalania w przydomowych piecach. A to one właśnie są szczególnie niebezpieczne dla naszego zdrowia. I to zarówno w perspektywie krótko-, jak i długoterminowej.

Szczególnie niebezpieczne są wspomniane cząsteczki PM2,5 pyłu zawieszonego. Zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia to właśnie one stanowią największe zagrożenie dla człowieka spośród wszystkich zanieczyszczeń atmosferycznych. Jego cząsteczki są tak małe, że z łatwością przenikają przez płuca do krwi, co sprzyja nasileniu astmy i osłabia czynność płuc.

Źródło: Adobe Stock

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) z powodu obecności w powietrzu toksycznych cząsteczek i pyłów co roku umiera 7 mln osób [1].

Pył zawieszony ma udowodnione działanie rakotwórcze [2]. Przyczynia się m.in. do rozwoju nowotworów krtani i płuc. W jeszcze większym stopniu wpływa na rozwój chorób dróg oddechowych, zwłaszcza astmy i przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP). Zwiększa też ryzyko wystąpienia nagłych ich zaostrzeń, które stanowią bezpośrednie zagrożenie zdrowia i życia [2].

Alergia dżumą XXI wieku

Zanieczyszczone powietrze przyczynia się również do rozwoju przewlekłych chorób układu sercowo-naczyniowego. Jest szczególnie groźne dla małych dzieci, które dorastając w warunkach nasilonego zanieczyszczenia powietrza, zagrożone są wystąpieniem alergii. Obecnie zmaga się z nią ponad 150 mln Europejczyków, a obecne przewidywania wskazują, że do 2025 r. taką diagnozę usłyszy ponad połowa całej populacji Unii Europejskiej [3].

Cząsteczki pyłu obecne w zanieczyszczonym powietrzu stanowią nośnik dla wielu alergenów, zwłaszcza pyłków roślin. Zwiększają ich biodostępność i poziom narażenia w przypadku ekspozycji inhalacyjnej. Mogą prowadzić do uszkodzenie śluzówki dróg oddechowych i zaburzyć klirens śluzowo-rzęskowy, co zwiększa ryzyko zaostrzenia astmy, objawów alergii i atopowego zapalenia skóry.

O ile na nie mamy większego wpływu na ogólny stan powietrza, o tyle możemy zmniejszyć narażenie na czynniki środowiskowe w domach, ale również w samochodzie. To wydaje się być szczególnie istotne, jeśli to nasz codzienny środek transportu i podróżują z nami dzieci.

Źródło: Adobe Stock

Jedną z metod poprawy jakości powietrza i zmniejszenia objawów chorób alergicznych jest jego filtracja. W mieszkaniach pomóc w tym mogą oczyszczacze powietrza z filtrami typu HEPA lub elektroniczne urządzenia elektrostatyczne [4], w samochodach zaś filtry kabinowe. O tych ostatnich jednak zdarza się nam zapominać. Nie wymieniamy ich regularnie lub kupujemy bez większego zastanowienia nad jego jakością.

Specjaliści jednak ostrzegają: jazda bez filtra kabinowego nie tylko prowadzi do szybkiego rozwoju drobnoustrojów w układzie wentylacyjnym, ale stwarza też zagrożenie dla naszego zdrowia. Stąd ważne jest, by wybierać go świadomie. Zwracajmy więc uwagę na jego jakość. Dobry filtr zatrzyma alergeny, bakterie, wirusy i drobny pył, zanim dotrą do wnętrza samochodu.

Wielu kierowców ma duże zaufanie do filtrów kabinowych marki Bosch. Nie bez przyczyny, bo marka ma w swojej ofercie produkty wysokiej jakości.

Wśród najczęściej wybieranych są filtry kabinowe z serii Bosch FILTER+, które posiadają specjalną warstwę antybakteryjną o działaniu antyalergicznym, antybakteryjnym, antywirusowym i hamującym rozwój pleśni. Obecna w filtrze warstwa węgla aktywnego neutralizuje szkodliwe gazy i nieprzyjemne zapachy. Z kolei warstwa ultradrobnych mikrowłókien zatrzymuje do 100 proc. cząstek pyłu PM 10 i do 98 proc. cząstek PM 2,5 wchodzących w skład smogu, a także sadzę i tak kłopotliwe dla alergików pyłki roślin. Filtr kabinowy zapewnia drożność wentylacji, co zapobiega zaparowywaniu szyb i wpływa na zwiększenie bezpieczeństwa na drodze.

Musimy jednak pamiętać, że filtry kabinowe muszą być regularnie wymieniane (co 15 000 km lub raz w roku). Tylko wtedy będą prawidłowo spełniać swoją funkcję.

Zanieczyszczone powietrze to duże zagrożenie dla nas wszystkich. Problem z roku na rok jest coraz większy i budzi spore zainteresowanie naukowców i lekarzy, którzy zwracają uwagę na korelację między smogiem a nieustannie zwiększającą się liczbą pacjentów z alergią.

Bibliografia:

[1] Kowalska F., Zanieczyszczenie powietrza istotnym zagrożeniem dla zdrowia mieszkańców polskich miast. Refleksje. Pismo Naukowe Studentów i Doktorantów WNPiD UAM 2020, (21), 71–84.

[2] Krzeszowiak J., Pawlas K., Pył zawieszony (PM2,5 oraz PM10), właściwości oraz znaczenie epidemiologiczne ekspozycji krótko- i długookresowej dla chorób układu oddechowego oraz krążenia, Medycyna Środowiskowa – Environmental Medicine 2018, Vol. 21, No. 2, 7–13.

[3] Jasnowska-Małecka J., Wardaszka N., Charakterystyka kosztów generowanych przez choroby alergiczne, Prace Naukowe Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, nr 542, 2018, 46–57.

[4] Wieczfińska J., Pawliczak R., Wpływ komercyjnie dostępnych oczyszczaczy powietrza na objawy astmy oskrzelowej i alergii, Alergologia Polska – Polish Journal of Allergology 2022; 9, 1: 49–54